| Part Number | 10250-6202 PC |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 542910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn SCSI RCP 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 50 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector SCSI |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10250-6202 PC |
| Datasheet download |
| Part Number | 10250-6202 PC |
|---|---|
| Number of Ports | 1 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 52.4 x 9.1 x 11 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Type | SCSI |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 9.1 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Product Length | 52.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-10250-6202 PC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn MINI-SAS PL 36 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole 36 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for G40MR36D12AEU.pdf |
|
Molex | Conn SCSI RCP 38 POS 0.8mm Solder RA SMD 38 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 0755860010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn SCSI RCP 40 POS 1.27mm Solder ST SMD 40 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 10038339-001CLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI RCP 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 50 Terminal 1 Port Tube Download PDF datasheet for 5787082-5.pdf |
|
Molex | Conn SCSI RCP 29 POS 1.27mm Solder RA SMD 29 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0879751001.pdf |
|
Molex | Conn SATA HDR 7 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole 7 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0471554031.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 100 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2-5175677-9.pdf |
|
3M | Conn SCSI RCP 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 50 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 10250-6202 PL.pdf |
|
3M | 3M MINI D RIBBON (MDR) CONNECTORS - |
|
Molex | Conn SAS RCP 15Power 7Signal 7SCSI POS Solder ST Thru-Hole 29 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0879700001.pdf |